Atılım Üniversitesi Kurumsal Arşivi
TürKonferans
DurumYayınlanmamış
Konuşmacı(lar)/Yazar(lar)Hakan Borazan
Başlık
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Semineri
KonuISO 9001
Anahtar KelimelerISO 9001, Kalite Yönetim, Hakan Bozaran, Atılım Üniversitesi
Tarih23.10.2015
Mekan/Kanal AdıMetal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi (MŞMM) Konferans Salonu
BölümMühendislik Fakültesi
DilTürkçe
Envanter No1KON_MSM_20151023_8
Metin

Özet

Günümüzün çok zorlu ve rekabetçi piyasa koşullarında, kalite her türlü firma için vazgeçilmez bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Gerek üretim sektöründe, gerekse hizmet sektöründe son ürünün kalitesini garanti altına almak için yönetimsel ve süreçsel bir kalite yönetim sisteminin olmazsa olmaz olduğu açıktır. Bu olgunun tüm sektörleri etki altına almasıyla birlikte ISO 9001 Kalite Yönetim Standardı, 1990’lı yılların başında hayatımıza girmiş ve iş yönetimine farklı bir bakış açısı getirmiştir. ISO 9001 Kalite Yönetim Standardı, en temel olarak, ürün ya da hizmet çıkarabilmek için yapılan tüm faaliyetlerin, izlenen iş adımlarının standartlaştırılmasını, son ürünün ortaya çıkmasına kadar takip edilen süreçlerin belirli aşamaları için izleme ve ölçme altyapısı kurularak, yapılan işin geliştirilmesine katkı sağlanmasını hedeflemektedir.

Bu seminerin amacı; ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’nin işaret ettiği kalite yönetim sistemi felsefesinin, hedeflerinin, sistem tarafından önerilen çözüm yöntemlerinin açıklanması ve sisteme entegre olarak yürütülebilecek sürekli gelişim yaklaşımının büyük potansiyelinin dinleyiciler ile paylaşılmasıdır. Sistemin ilk yayınladığı tarih olan 1987’den bu yana çeşitli revizyonlar ile geçirdiği değişim süreci hakkında da bilgilendirme yapılacaktır.

 

Anahtar Kelimeler: ISO 9001, Kalite Yönetim Sistemi, Sürekli Gelişim

 

 

Hakan BORAZAN Kısa Özgeçmiş

 

            Uludağ Üniversitesi Elektrik Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi, İşletme Bölümünü bitirdikten sonra, 2013 yılında Okan Üniversitesi’ndeki İşletme Yüksek Lisansını tamamlamıştır. 2002-2012 yılları arasında otomotiv firmalarında, başta kalite sistem, kalite güvence gibi alanlar olmak üzere çeşitli yönetici pozisyonlarında çalışmıştır. 2012 yılından itibaren Ritim Kalite ve Yönetim Sistemleri Tic. Ltd. Şti firmasının Genel Müdürü olup, danışmanlık ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Ayrıca ISO 9001 Kalite Yönetim, ISO 14001 Çevre, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi ve ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti yönetim sistemlerinin baş denetçisidir. Türkiye’de Alman ve Fransız kuruluşlar adına aktif olarak denetimler gerçekleştirmektedir. 

 

Galeri

    

Süre/Boyut00:54:21;00:30:41
Video