Atılım Üniversitesi Kurumsal Arşivi
TürKonferans
DurumYayınlanmamış
Konuşmacı(lar)/Yazar(lar)Bülent Tan (CHP İstanbul Milletvekili)
Başlık
Anketler Neyi Söyler, Neyi Söylemez
KonuAKP, Kamuoyu
Anahtar KelimelerAnket, politika
Tarih29.11.2006
Mekan/Kanal AdıAtılım Üniversitesi Seyhan Cengiz Turhan Konferans Salonu
Bölümİşletme Fakültesi
DilTürkçe
Envanter No1KON_İS_20061129_3
Metin

Özet

 

Seçmen miktarları yüksek büyük nüfuslu ülkeler var. Örneğin, 75 milyonluk İngiltere’de 43 milyon seçmen, 73 milyonluk Türkiye’de 40 milyon seçmen seçmen var. Unsurları iyi seçip ve doğru belirledikten sonra küçük bir gurup içinde büyük topluluklar içinde doğru sonuçlara ulaşılabilinir. 
Soruların seçimi çok önemli. Bazı sorular sorulamaz. İnsanların ne kadar Müslüman olduğu ya da ne kadar Atatürkçü olduğu gibi sorular olmaz. Dünyada da Musevilikle, Hıristiyanlıkla ilgili araştırma yapılmaz.Toplumsal araştırmalarda asıl tehlike; bazı kurumların toplumu yönlendirmek için karar üretmesidir. Türkiye de ciddi araştırmalar yapılıyor. Ancak yabancılar tarafından finanse ediliyor. Araştırmalarda kaynak ve kurum mutlaka ifade edilmelidir. Medyada karını maksimize etmek için her yola başvurarak, reklam amacıyla, bilimsel yönü olmayan araştırmalar yapıyor. Bu da toplumsal yapıyı bozuyor, ahlaki değerleri değiştiriyor.
Türkiye'de laiklik konusu toplumun ajandasında gerilerdedir. İşsizlik, geçim sıkıntısı, terör olayları ön planda gelmektedir. Bu sonuç, Türkiye’nin daha geri düşündüğü anlamına gelmez. Bu anketleri okurken de dünyada ki ve Türkiye’de ki gelişmeler açısından değerlendirmek gerekiyor. 2007 yılında hem Cumhurbaşkanlığı hem de genel seçimler olacak. 2007 seçimlerinde Amerika’nın, Ortadoğu’daki çıkarlarını göz önüne alarak siyasi iktidarı belirlemek istediğini, büyük sermayenin önüne ise yeşil sermayenin geçti. İlk olarak, seçim yılında ya da öncesinde ekonomik büyüme olmuşsa iktidar partisi seçimi kazanıyor. İkinci olarak, Türk Halkı 1958-1999 yılları arasındaki genel seçimlerde iktidarı hep değiştirmiş, yeni ve genç lidere oy vermiş. Bu iki sonuç, önümüzdeki seçimlerin zor ve önemli olduğunu gösteriyor. 
Türk siyasetinde Cumhurbaşkanı fren ve vitestir bu açıdan Tayyip Erdoğan’ın yaşında, kişiliğinde ve hırsında bir insanı Cumhurbaşkanı olarak doğru görmüyorum. Cumhurbaşkanı, yine meclisten çıkacaktır AKP’li de olabilir ancak toplumsal mutabakat gereklidir. İslami referansı yüksek bir Cumhurbaşkanı, mecliste ise Atatürkçü bir Başbakan. Bu gerginlik 7 yıl daha sürer. Bu nedenle Tayyip Erdoğan’ın ülkeyi düşünerek aday olmayacağını düşünüyorum.

Galeri

-

Video-